HABERLER

Petzoo Eurasia 2023, 120 ülkeden ziyaretçi ağırladı

02 Ocak 20244 okuma

PETZOO Eurasia Fuarı 18.000 metrekarelik alanda 1000’e yakın markanın, yüzlerce üreticinin ve 21 ülkeden gelen 30 şirketin katılımıyla İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. Uluslararası pazarda yer almak ve global iş birlikleri kurmak isteyen firmalara eşsiz fırsatlar sunan PETZOO Eurasia, başta Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Uzak Doğu ülkeleri olmak üzere 120’ye yakın ülkeden toplam 50 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Kediden köpeğe, kuştan balığa kadar birçok farklı evcil hayvan türü için en güncel ürün ve hizmetlerin sergilendiği fuarda evcil hayvan sahiplerinin ihtiyaç duyabileceği mama, yem, oyuncak, kuaför, kozmetik ve bakım ürünleri, sağlığı destekleyici ürünler, kedi kumu, akvaryumlar, temizlik malzemeleri, evcil hayvanlar için özel olarak tasarlanmış kıyafetler ve aksesuarlar gibi geniş bir ürün yelpazesi ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.


Evcil hayvan ürünleri sektörünün son yıllardaki hızlı büyümesine dikkat çeken Ulusal Fuarcılık Genel Müdürü Selçuk Çetin; “Evcil hayvan ürünleri sektörü, son yıllarda müthiş bir büyüme ivmesi gösterdi. Son 5 yıl içinde %150'lik bir büyümeyle 250 milyar dolarlık bir pazar haline geldi. Bu yıl Petzoo Eurasia’da 120'den fazla ülkeden ziyaretçi ağırladık. Bu rakamlar sektörümüzün ne denli globalleştiğinin ve Türkiye'nin bu alandaki potansiyelinin bir göstergesidir. 1000’e yakın firma ve marka ürünlerini ve hizmetlerini fuarda ziyaretçilerine tanıttı.” dedi.

Katılımcı firmaların %98’inin bu yılki fuardan çok memnun olduklarını ifade eden Çetin: “Fuarımıza olan talebin öngörülerini çok öncesinden planlayarak, 2024 yılında gerçekleştireceğimiz PETZOO Eurasia’nın hazırlıklarına şimdiden başladık. ‘Yerimize sığmadık’ diyerek  9-12 Ekim 2024 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nin en büyük salondanlarından 1 ve 3 numaralı ana giriş hall’lerinde 30 bin metrekarelik alanda yer alacağız.” dedi.

Ülkemiz pet sektöründe global bir marka haline gelecek

Çetin, sektörün büyümesinin yalnızca iç pazarla sınırlı olmadığını, aynı zamanda uluslararası pazarda da büyük bir etkiye sahip olduğunu vurgulayarak  “Türk firmalarının yatırımları ve inovasyonları sayesinde, Türkiye pet sektörü sadece yerel tüketicilere değil, dünya genelindeki müşterilere de hitap ediyor. Bu, Türk evcil hayvan ürünleri sektörünün uluslararası düzeyde rekabetçi olduğunun ve dünya çapında bir oyuncu olduğunun göstergesidir. Uluslararası profesyonel ziyaretçilerin ve alım heyetlerinin katılımı da fazlaydı. Özellikle bu ziyaretçilerin Türk evcil hayvan ürünleri sektörünün uluslararası tanıtımına ve büyümesine katkıda bulunduğunu düşüyorum.” dedi.  

Çetin, sektörün toplam tüketici harcamaları açısından önemli bir büyüklüğe ulaştığına dikkat çekerek “1 milyar dolarlık toplam tüketici harcamalarına yaklaşan sektörde, 250 milyon dolarlık bölüm ihracattan geliyor. Endüstrileşme atağımız her geçen gün büyüyerek ilerliyor. 70 ülkeye mama, 65 ülkeye kedi kumu ihracatı gerçekleştiren sektörümüzde yaklaşık 600 firma faaliyet gösteriyor.  Sektörümüz 2023 yılı sonunda yeni pazar arayışı ile ihracatını 400 milyon dolara çıkaracak. Yakın gelecekte pet sektöründe marka ülke haline geleceğimize, büyük bir endüstri olacağımıza inanıyorum.” dedi.

Etkinlikler fuara damga vurdu

Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği PETZOO Eurasia Fuarı, evcil hayvan severler için bir dizi heyecan verici etkinliğe ev sahipliği yaptı. Dikkat çeken etkinliklerden biri de Türkiye'de ilk kez düzenlenen "Pet Fashion Show" oldu. Sahipleriyle birlikte podyuma çıkan farklı türden köpekler, fuar ziyaretçilerine unutulmaz bir defile deneyimi sundu.  

Fuar boyunca en güncel köpek ırk tıraşı, süsleme ve eğitimi konularında bilgilendirici gösteriler düzenledi. Bu yılki fuarın eğitim ve gösteri programı da oldukça zengindi. İtaat, frizbi ve trick şovlar, ırklar geçidi ve farklı konularda uzmanlaşmış konuşmacıların katılımıyla seminerler fuar süresince devam etti.

Miyav Kedileri Koruma Derneği tarafından organize edilen kedi güzellik yarışması da fuara damga vuran etkinlikler arasında yer aldı. Aynı zamanda fuarda Avrasya Süs Hayvanları Yetiştiricileri Derneği tarafından organize edilen tavuk ve horozların ırk özelliklerine göre şampiyonlar belli oldu.

“PETZOO Eurasia Awards” ödülleri sahiplerini buldu

Evcil hayvan sahiplendirilmesini teşvik etmek, sektördeki malzeme üretimini artırmak ve iş dünyası ile sivil toplumun bu alandaki başarılarını daha geniş kitlelere duyurmak amacıyla yola çıkan “PETZOO Eurasia Awards” Ödülleri, Ulusal Fuarcılık organizasyonu ve Türkiye’de İş Dünyası Dergisi’nin katkılarıyla 13 Ekim'de Wow İstanbul Hotel’de sahiplerini buldu. Ödül gecesine sektör profesyonelleri, uzmanlar, akademisyenler ve sivil toplum liderleri katılım gösterdi.

İnovasyon, tasarım, ihracat ve yatırım gibi 13 kategorilerdeki sektör liderleri ödüllerin sahibi oldu. Ayrıca, PETZOO Eurasia Fuarı’nın sürekliliğini destekleyen firmalara "Fuar Süreklilik Ödülü" ve pet sektöründe en az 20 yıl çalışmış 9 personele "Pet Industry Best Staff" plaketi verildi.


İlgili Haberler